info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ NEDİR?

Bilgisayarlı tomografi vücudun çeşitli bölgelerini görüntüleme amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Bu yöntemle birçok bölge de , birçok hastalığın tanısı konabilmekte, ya da bu bölgelerin sağlıklı olduğu gösterilebilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi tek başına tanı amacıyla yapılan bir görüntüleme yöntemi olmakla beraber bazen diğer radyolojik yöntemlerle ( röntgen , ultrason , emar vs. gibi ) elde edilen bulgulara destek oluşturacak bilgiler de sağlayabilmektedir.

Her radyolojik yöntemin diğer radyolojik yöntemlere göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bazı vücut bölgelerini değerlendirmede Bilgisayarlı Tomografi, emar, ultrason gibi tetkiklerin birbirne üstünlükleri vardır . Bazen de ancak birkaç radyolojik görüntüleme yöntemi beraber uygulandığında hastalıkların tanısı daha net konulabilmektedir.

Bilgisayarlı tomografinin çok kısa sürede ( saniyeler içerisinde ) uygulanabilmesi bu yöntemin en büyük avantajlarından birisidir.

Bu durum özellikle çocuk ve yaşlı hastalarda; çekim sırasında hareketsiz kalması gerektiği halde bunu başaramayan , örneğin travma geçiren ve bu amaçla değerlendirilen hastalarda bilgisayarlı tomografinin çok önemli bir tercih sebebidir.

Yine vücudunda kalp pili veya çeşitli metalik maddeler ( implantlar, protezler vb.)bulunan hastalarda emar değerlendirme mümkün olmayan veya öncelikle tercih edilmemesi gereken durumlarda bilgisayarlı tomografi tercih sebebidir.

Bilgisayarlı tomografi ile vücutta baş, beyin, boyun, göğüs, karın bölgeleri , eklemler ve kemikler detaylı olarak değerlendirilebilmektedir. Bu bölgelerdeki ani gelişen birçok hastalıkta ilk yapılması gereken radyolojik yöntemler arasında bilgisayarlı tomografi gelmektedir.

Vücuttaki herhangi bir bölgede oluşan doğumsal, enfeksiyona bağlı, travma nedenli, tümör kaynaklı, iltihaplanma sebepli bir çok hastalık durumunda bilgisayarlı tomografi çözüm üretici, yol gösterici yöntemdir.

Yine vücutta herhangi bir bölgede oluşan hassasiyet , ağrı, kanama gibi durumların sebebi ortaya koymak ve bunların tedavilerine ışık tutmak amacıyla bilgisayarlı tomografi tetkiki yapılabilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi incelemesi vücuda kontrast madde ( vücuttaki dokuları daha iyi görünür kılan ilaç ) verilmeden yapılabildiği gibi, birçok durumda da vücuda çeşitli yollardan ( ağızdan, damardan vs. ) kontrast madde verilerek de yapılabilir, bu sayede değerlendirme , tanı ve teşhis çok daha net ve sağlıklı olarak yapılabilmektedir.

Bilgisayarlı tomografide yalnızca organlar ve kemikler değil, diğer tüm dokular ve hatta damarlar da değerlendirilebilmektedir. Bu sayede, damar darlık veya genişlemeleri, damar tıkanmaları ve bunun sonucunda ortaya çıkan hastalıkların teşhisi mümkün olabilmektedir.