info@bilcek.com

0 212 418 1 000

0552 248 88 18

İletişim

Tüm Hizmetlerimiz Hakkında Detaylı Bilgi Alın

MR (EMAR)

MR nedir? 

Emar (MR), vücudumuzda çeşitli hastalıkların tanısında en sık kullanılan görüntüleme yöntemlerinin bir tanesidir. Diğer görüntüleme yöntemlerine göre bazı avantajları olduğundan hekimler tarafından sıklıkla tercih edilir.

MR ( emar ) zararlı mıdır?

Emar(MR) iyonizan radyasyon içermez. Bunun yerine elektromanyetik radyofrekans dalgaları kullanılır. Bu nedenle sağlığımıza bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Gebelerde bile bazı acil durumlarda bilgisayarlı tomografi yerine radyasyonun getirdiği zararlardan kaçınmak için tercih edilebilmektedir.

 

MR ( emar ) çekimi sırasında ilaç kullanılır mı?

Bazı hastalıkların teşhisinde Emar( MR) görüntülenmesi sırasında damardan ilaç kullanılması gerekebilir. Özellikle iç organlarda yerleşimli lezyonların tanısında, kanser tanı ve yayılımının değerlendirilmesinde ya da damarların görüntülenmesi gereken durumlarda ilaç kullanılması gerekebilir. Damardan kullanılan ilaçlar, böbrek yetmezliği olan hastalar dışında güvenle kullanılabilmektedir. Böbrek yetmezliği olan hastalarımızın böbrek fonksiyonlarının çeşitli kan testleri ile önceden değerlendirilmesi ile çekim öncesi ilaç verilip verilmemesine karar verilir. Her ilaç kullanımında olduğu gibi Emar(MR) çekiminde kullanılan ilaçlar da alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu ilaçlara daha önce alerjik reaksiyon hikâyesi bulunan hastalarımızın bu bilgiyi önceden çekimi yapan personelimizle paylaşması gerekir.

Hangi durumlarda MR (emar) çekilir?

Emar(MR) neredeyse vücudumuzdaki hastalıkların çoğunda tanıda önemli katkı sağlar. Örneğin,

  1. Beyinde yer alan tümörlerin tanısında, beyin kanamalarında, anevrizma (atar damarlardaki baloncuklaşma) ya da beyin enfarktı (damar tıkanıklığı ya da pıhtı atmasına bağlı) gibi durumlarda,
  2. Meme kanseri tanısında
  3. Boyun ya da bel fıtıklarında,
  4. Kanserlerin tanısında, yerleşimi ve yayılımının değerlendirilmesinde,
  5. Karaciğer, dalak, böbrek kitlelerinin değerlendirilmesinde,
  6. Pankreas kitlelerinin değerlendirimesinde,
  7. Safra taşı ya da safra kesesi iltihabının tanısında,
  8. Kas ve tendon zedelenmelerinin tanısında, bağ yaralanmalarında, menisküs yırtıklarında,
  9. Çeşitli eklem hastalıkları, romatizmalar, apse ve kanamaların tanısında kullanılabilir.

Yukarıda sayılan durumlar en sık rastlanan endikasyonlar olup bunun dışında da emarın tanıda katkı sağladığı pek çok hastalık bulunmaktadır.

Ne zaman Emar (MR) çekmeliyim?

Emar özellikli bir tetkik olup, her organa yönelik farklı çekim yöntemleri ile elde edilir. Bu nedenle şikayetinize yönelik hangi emar çekiminin yapılacağı ya da emar çekiminin gerekip gerekmediği konusunda önceden hekiminize başvurunuz. İletişim kutucuğundaki numaralarımızdan bizimle de temasa geçebilirsiniz.

MR ( emar ) ürografi nedir?

Böbrek, üreterler ve mesane gibi idrar yollarının değerlendirmesinde kullanılan, ilaç kullanılmadan hızla yapılabilmesi ile günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan MR ürografi, idrar yollarında tıkanıklık oluşturan taş, tümör, ya da doğuştan tıkanıklığa neden olan bazı hastalıkların tanısında hızlı ve güvenilir tanı sağlayan yeni bir emar tekniğidir.

Difüzyon MR ( emar ) nedir?

Emar çekiminin getirdiği en yeni teknolojilerden birisi olan difüzyon emar; inme, beyin kanaması, apse, hematom (kanama), tümör gibi pek çok acil hastalığın tanısında tercih edilen emar tekniğidir.

MR çekimine ait görüntüler kimler tarafından çekilir? Kimler tarafından değerlendirilebilir?

Emar çekimi, MR cihazlarının kullanımı konusunda eğitim almış teknisyenler tarafından gerçekleştirilir. Çekime ait parametrelere radyoloji konusunda uzman hekimler tarafından belirlenir. Elde edilen MR görüntüleri radyoloji konusunda uzman hekimlerce değerlendirilerek elde edilen bulgular hızlı bir şekilde yazılı raporlanır.

Sorunuz ve her türlü görüşünüz için MR ünitemiz ile iletişime geçiniz.